Az építészet tavasza mindenképpen a szecesszió. Budapesten igazán boldogak lehetnek e korszak rajongói (például én), mert szép számmal bukkannak fel a stílus példái szerte a városban. Némelyek közülük egészen ismeretlenek.
A Bakáts téren is ritkán kerül az ember a templom háta mögé, pedig akkor egy igazi csodát lát.
Márkus Gézának, a kecskeméti Cifrapalota tervezőjének egyetlen, Budapesten álló szecessziós műve Erdey Gyula egykori magángyógyintézete. Az 1906-ban épült épület nem olyan cifra, mint a Cifrapalota, a szecesszió itt már a színburjánzás helyett egyszerűbb utat választ, de így is (vagy éppen ezért) lenyűgöző.
Erdey Gyula nőorvos 1909-ben nyitotta meg magánklinikáját, ahol többek között Bartók Béla és Ziegler Márta első gyermeke is meglátta a napvilágot.
A főváros 1913-ban megvette az intézményt, és az Bakáts téri Szülő- és Nőbetegosztályként működött tovább, majd 1935-ben Budapest Székesfőváros Közkórházainak Eötvös Loránd Rádium és Röntgen Intézetévé alakították át.
A változások az épületen sem múltak el nyomtalanul: az ötvenes évekre felismerhetetlenné vált a felújítások következményeképpen. Borzalom!
1953-ban az Eötvös Loránd Intézetből hozták létre az Országos Onkológiai Intézetet.
1967-ben kapott itt helyet a Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ, melynek névadója a magyar gyermekgyógyászat megalapítója.
A falon ma már alig olvasható emléktábla hirdeti a névadást, és be is számol röviden Schöpf-Merei (1804-1858) érdemeiről: „ő alkotta meg az első magyar gyermekkórházat, egyik úttörője volt a természettudomány eredményein felépülő modern orvostudománynak, sikeresen küzdött a magyar tudományos nyelv érvényesüléséért, haladó eszméihez híven vett részt a szabadságharcban, számkivetésben halt meg.”
Schöpf-Merei - aki egyébként a hazai fürdőügy lelkes szószólója, kitűnő balneológus is volt - a szabadságharc alatt katonaorvosként szolgált az olasz légióban, a szabadságharc bukása után pedig Kossuthtal emigrált. Előbb Törökországba, majd Párizsba, végül Angliába került, Manchesterben gyermekkórházat alapított, ott is halt meg.
És mi lett a róla elnevezett kórházzal? A kórház 2008-ban bezárt, az épület ma üresen áll. Viszont csodálatosan felújították, visszaállítva az eredeti homlokzatot.
És míg elnézegethetjük ezeket a virágfüzéreket, mókusokat, díszítéseket, hátunk mögött csak beszökik lassan a Bakáts térre az igazi tavasz is.